KORAL-CLUB

  • Zväčšiť veľkosť fontu
  • Štandartná veľkosť fontu
  • Zmenšiť veľkosť fontu
4 filozofie zdravia Coral Club International :


Tajomstvá starodávnej diagnostiky

E-mail Vytlačiť PDF

Tajomstvá starodávnej diagnostiky

V súčasnej dobe stále viac záujmu vzbudzuje stará ľudová diagnostika ochorení, ktorú stále viac lekárov považuje za najbezpečnejšiu a pritom spoľahlivú. Najperspektívnejšou v tejto blasti je uznávaná iridogiagnostika - podľa stavu dúhovky oka.

Rozpoznávanie chorôb podľa dúhovky oka.

Táto metóda má ďalekú predhistóriu, o čom svedčia obrázky dúhovky a jej vzťahov v organizme, nájdené v jaskyniach Malej Ázie. Pred vyše 3 tisícmi rokov sa v Indii a Číne pri hodnotení zdravotného stavu pripisoval veľký význam zmyslovým orgánom. Samostatné miesto tu mali zmeny na húhovke. Existujú odkazy na práce Hipokrata a Filostrata, ktorí predpokladali, že oči nesú o nesprávnostiach v organizme veľa informácií. Napríklad, strata lesku a životného tepla v očiach znamenali ťažké utrpenie človeka.

Tibetskí liečitelia vedeli na "ciferníku" zreničiek odhaľovať zmeny, podľa ktorých bolo možné hovoriť o poškodeniach vnútorných orgánov. Takéto oblasti zreničky nazývali "oknami do hlbín tela". Nezriedka sa očné jablko nazývalo knôtom tela, ukazujúcim na zdravotný stav; čisté oko zodpovedá zdravému človeku, mútne - chorému. Zažĺtnuté bielka a nerovnosť v dolnej časti zreničky sa považovali za symptómy ochorenia pečene.

Samostatné miesto v histórii iridodiagnostiky patrí doktorovi z budapeštianského predmestia - Egervar. S jeho menom je spojená systematizácia iridogiagnostických testov a prvotné vedecké zdôvodnenie metódy. Jedna z legiend hovorí, že všetko sa začalo úplne náhodou, keď ako 11-ročný J. Peczeli pri prechádzke lesom našiel sovie hniezdo a chcel z neho vytiahnúť jedno vajíčko. Vtom sa mu znenazdajky do ruky zaťala sova a v boji s ňou jej chlapec polámal labku, pričom zbadal, že sa jej na strane polámanej labky na oku objavila čierna čiara - to zanechalo v pamäti budúceho lekára nezabudnuteľný dojem.

Neskôr, počas štúdií na Viedenskej univerzite a zvlášť, počas praxe na chirurgickom oddelení, doktor pozoroval zmeny dúhovky u ľudí s rozličnými ochoreniami. Takto zistil, že každej časti tela a každému orgánu zodpovedá konkrétna časť na dúhovke. Výsledkom mnohoročných výskumov bola detailná práca o projekčných zónach dúhovky, za čo sa autor považuje za zakladateľa iridodiagnostiky. V roku 1866 publikoval knihu "Objav v oblasti prírody a umenie liečenia", v ktorej opísal princípy diagnostiky podľa dúhovky oka. Epigrafom tohto diela sú slová: "Oko je nielen zrkadlom duše, ale aj tela".

Avšak  nielen oči sú zrkadlom vnútrorných organov človeka, sú to aj časti kože, jazyka, nechtov, ušné laloky.

Teraz si pvieme, čo je možné zistiť pomocou iridodiagnistiky. Opierajúc sa na mnohoročné skúsenosti možno s presvedčením povedať, že - prakticky všetko. Pochopiteľne, že sa nikdy táto metóda nepoužívala samostatne - vždy sa pri vyšetrovaní posúdzoval celý organizmus, zvlášť tep. Napriek tomu je význam iridodiagnostiky obrovský -  v prvom rade preto, že s jej pomocou možno nielen určiť ochorenie, ktoré už máte, ale aj odhaliť tendenciu k tým ochoreniam, ktoré sa u Vás objavia najbližších 10  - 15 rokov. Dokonca u dieťaťa pri vyšetrení je možné určiť aké ochorenia a v akom období života sa prejavia a ako budú prebiehať. A na ohodnotenie liečenia je lepšie pooužiť metódy, o ktorých sa dozviete neskôr.

Záverom treba podčiarknúť, že také ochorenia ako rakovina, endokrínne a srdcovo-cievne - sa pomocou tejto metódy odhaľujú v tom najrannejšom štádiu.

Diagnostika podľa nechtov.

Zastavíme sa na jednoduchšej metóde, ktorá si nevyžaduje dokonca obrátenie k odborníkovi - stačí opísať nižšie uvedené formy nechtov s vašími nechtami.

Vopred vás upozorňujeme - presnú diagnózu môže ustanoviť iba človek s praktickými skôsenosťami. Nerobte závery iba z jedného spôsobu diagnostiky, je potrebné porovnať minimálne 3 -4 metódy a iba potom robiť závery.

Takže test nechtovej diagnostiky:

1 - normálna forma nechtu.
2 - krátky, plochý necht - organické ochorenie srdca.
3 - veľký rozmer polmesiaca - tachykardia.
4 - absencia polmesiaca - neuróza srdca.
5 - veľký vypuklý necht - tuberkulóza (TBC) pľúc.
6 - vypuklý necht s veľkým polmesiacom - vrodená forma TBC.
7 - plochý, skrivený necht - bronchiálna astma.
8 - vysoký necht v tvare trubice - predpoveď možnej onkológie.
9 - nechtový falang v podobe spínacieho špendlíka - vrodené formy psychických porúch, tvrdosť, agresivita.
10- ohnutý necht - dedičné formy alkoholizmu.
11 - spleštene - rozdrobený necht - hlístová invázia.
12 - krehké žliabiky na nechtoch - nakopenie vápna.
13 - nánosové  (soľové) sloje na nechtoch - akútne ochorenie tráviaceho traktu.
14 - predĺžený necht - cukrovka.
15 - necht prstenníka v tvare polkruhu - patológia obličiek
16 - mandľovité prierasty (vlny) na nechte - reumatizmus.
17 - obhrýzené nechty - neurózy, gastritída, pohlavné dysfunkcie      u  žien.                                                                                                                                                                                         18 - čiary a jamôčky na nechtoch - ochorenia sleziny a tenkého čreva.
19 - čiary na nechtoch - ochorenie čriev.
20 - trojuholníkový necht - ochorenia chrbtice a miechy.
21 - dierkovitý necht - patológia sleziny.
22 - plochý necht s vyvýšeninou na ukazováku - patológia sleziny.

Pripomíname, že rozličné prejavy bolesti hlavy - časté predzvesti ochorení vnútorných orgánov. Málo kto vie, že tradičná čínska medicína delí hlavu človeka na určité projekčné zóny a podľa lokalizácie a charakteru nepríjemných pocitov vie s vysokým stupňom presnosti vypovedať nielen o ochoreniach mozgu a poruchách krvného obehu v ňom, ale aj o vnútorných patológiách.

Obyčajne, keď idete k lekárovi so sťažnosťami na bolesti hlavy, určia vám diagnózu nervovo- cirkulačnej dystonie s prílohou - podľa hypertonického (pri zvýšenom tlaku) alebo hypotonického typu (pri zníženom tlaku). Správne je požadovať:

1. Ultrazvukovú doplerografiu - rýchlu a veľmi informatívnu metódu, dovoľujúcu zhodnotiť stav zásobovania mozgu krvou;

2. Elektroencefalogram - ktorý odhaľuje kŕčovú aktivitu mozgu, miestnu patológiu.

3. Ak to dovoľujú financie, najinformatívnejšou metódou je počítačová tomografia alebo jadrovo-magnetická rezonancia.

Ak tieto vyšetrenia neodhalili patológie mozgu, najskôr ide o poškodenia vnútorných orgánov.